خبرهای خوش برای توسعه گردشگری خراسان‌جنوبی

26 آبان 1397

در شورای شهر بیرجند مطرح شد
خبرهای خوش برای توسعه گردشگری خراسان‌جنوبی/ «کویر» نخستین ایرلاین هوایی استان می‌شود
در شورای شهر بیرجند امروز اخباری خوش برای توسعه گردشگری خراسان‌جنوبی توسط رئیس هیأت مدیره شرکت مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، صبح امروز جلسه شورای شهر بیرجند با موضوع گردشگری برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی در ابتدای این جلسه اظهار داشت: در حال حاضر در سطح استان ٨٨٠ اثر ثبت‌شده در فهرست میراث ملی، چند اثر ثبت‌شده در فهرست آثار جهانی و چند پرونده در دست اقدام از جمله آسبادهای در راستای ثبت در میراث جهانی وجود دارد.

حسن  رمضانی ادامه داد: خراسان‌جنوبی با توجه به این ظرفیت‌ها در حوزه گردشگری نتوانسته سهم خود را از بازار گردشگری به دست آورد.

وی افزود: متأسفانه هنوز به لحاظ اندیشه‌ای نپذیرفته‌ایم که گردشگری یک محور برای توسعه و شاید عمده‌ترین این محورها باشد که البته بخشی از این فرهنگ‌سازی بر عهده میراث فرهنگی بوده است.

کنسلی پروازها، بلای جان گردشگری استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در زمینه تأمین زیرساخت‌های گردشگری در استان مشکل وجود دارد، اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین آن مربوط به حوزه حمل‌ونقل هوایی بوده به طوری که از اواسط فرودین‌ماه تا اواخر اردیبهشت‌ماه امسال از ۴٨ تور گردشگری که برای بازدید از استان ثبت‌نام کرده بودند به سبب نبود پرواز این تورها کنسل شد.

رمضانی با اشاره به اینکه باید در احیای بافت‌های تاریخی همه دستگاه‌ها همکاری لازم را انجام دهند، تصریح کرد: اگر تنها بار این موضوع بر دوش میراث فرهنگی گذاشته شود با این شیوه نمی‌توان‌ بافت‌های تاریخی را احیا و بازسازی کرد چراکه متأسفانه هنوز به بافت تاریخی به‌عنوان یک معضل در شهر می‌نگریم.

تفاهم با میراث فرهنگی برای احیا موقوفات تاریخی برای توسعه گردشگری

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی نیز در ادامه اظهار داشت: بناهای تاریخی زیادی در استان وجود دارد که موقوفه هستند در همین راستا تفاهمی با میراث فرهنگی استان داشته‌ایم تا جایی که امکان دارد و از نیات واقفان عدول نشود این بافت‌ها را احیا تا به‌عنوان نشانی از تاریخ این سرزمین معرفی و سبب رونق گردشگری شود.

حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور با اشاره به اینکه اداره اوقاف با توجه به نیت واقف ملزم به اجرای نیات واقفان است، تصریح کرد: مشاورانی که طرح تفصیلی شهر می‌خواهند اجرا نمایند باید نظر اوقاف را بگیرند چون نظر اوقاف نیت واقف بوده و موقوفه شرایط خاص خود را دارد بنابراین امور شهری با نیت واقفان باید هماهنگی داشته باشد.

خبرهای خوش برای توسعه گردشگری در خراسان‌جنوبی

رئیس هیأت مدیره شرکت مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران نیز در ادامه اظهار داشت: بالاترین سند هر منطقه سند آمایش بوده که نقشه راه منطقه است.

علی اژدری با بیان اینکه سند آمایش خراسان‌جنوبی یکی از محورهای توسعه استان را گردشگری معرفی کرده است، تصریح کرد: باید برای تثبیت و تداوم جمعیت در استان به بحث گردشگری توجه شود.

وی به برشمردن ظرفیت‌های استان برای توسعه امر گردشگری اشاره نمود و یادآور شد: به دنبال ایجاد ساختاری برای به‌کارگیری ظرفیت بخش خصوصی در این حوزه هستیم.

رئیس هیأت مدیره شرکت مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران با بیان اینکه دولت نقش تسهیل‌‌گر دارد، افزود: در دو سال گذشته هلدینگ توسعه گردشگری احیای کویر پی‌ریزی شده تا زیرساخت‌های مورد نیاز بخش گردشگری استان را تأمین و مدیریت تا با کمک دولت در جهت تأمین زیرساخت‌ها اقدام شود.

«کویر» نخستین ایرلاین هوایی استان می‌شود

اژدری ادامه داد: با همت این هلدینگ نخستین هواپیمایی استان از ده روز گذشته تحت عنوان هواپیمایی «کویر» ایجاد و تا شش ماه آینده ایجاد می‌گردد.

وی با بیان اینکه هدف شرکت احیای میراث کویر تکمیل چرخه و زنجیره فعالیت گردشگری در استان است، اضافه کرد: توسعه مؤسسات حمل‌ونقل زمینی جزو دیگر برنامه‌های این شرکت است.

رئیس هیأت مدیره شرکت مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران ادامه داد: هدف اصلی ما تبدیل کردن استان به‌عنوان مقصد گردشگری در سطح ملی و بین‌المللی است.

 ایجاد هتل سنتی در محدوده بافت تاریخی بیرجند

اژدری با اشاره به اینکه یکی از هدف‌گیری‌های این شرکت جذب سرمایه‌گذار برای هتل کویر است، اضافه کرد: فعالیت در حوزه احیای و توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی توسط این شرکت در یک سال گذشته آغاز شده و ایجاد هتل سنتی در محدوده بافت تاریخی بیرجند شروع و در حال بازسازی آن هستیم.

وی گفت: سعی کرده‌ایم تا صنایع دستی را به بازار جهانی وصل کنیم که وظیفه هلدینگ در این زمینه شناسایی نیازهای بازار است.

بیرجند پایتخت کویرنوردی کشور می‌شود

رئیس هیأت مدیره شرکت مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران یکی از برنامه‌های شرکت را احداث بیمارستان خصوصی برای ارائه خدمات پزشکی و درمانی به بیماران کشورهای همسایه دانست و یادآور شد: با همکاری شورای شهر قصد داریم کاری کنیم که بیرجند به پایتخت کویرنوردی ایران تبدیل شود.

احیای بافت‌های تاریخی توسط نهادهای مردمی/ دولت حامی بخش خصوصی باشد

مدیرعامل شرکت مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران نیز اظهار داشت: باید ایده‌های مختلفی برای احیای بافت تاریخی بیرجند ارائه شود.

فریبرز دولت‌آبادی گفت: اگر بافت تاریخی بخواهد احیا شود باید نهادهای مردمی این امر بر عهده داشته و نهادهای دولتی و شهرداری‌ها به حمایت بخش خصوصی و ایجاد زیرساخت‌ها بپردازند.

باید تنگ‌نظری‌ها را کنار بگذاریم

مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان‌جنوبی در ادامه با اشاره به اینکه گردشگری یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه استان در شرایط کنونی است، اظهار داشت: اگر بخواهیم توسعه گردشگری را داشته باشیم باید یک سری تنگ‌نظری‌ها را کنار بگذاریم.

محمود فرهادی با بیان اینکه برای حضور گردشگر نمی‌توانیم سخت‌گیرانه‌تر از مرکز کشور عمل کنیم، یادآور شد: اگر بخواهیم اتفاقی در حوزه گردشگری استان رقم بخورد باید با حضور بخش خصوصی باشد و بخش دولتی حمایت‌کننده این بخش قرار گیرد.


221
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
جهت ارسال مقاله و شرکت در همایش ها ، ابتدا باید در سامانه ثبت نام کرده و در همایش مورد نظر خود عضو شوید . سپس به کمک کنترل پنل خود می توانید اقدام به ثبت و ارسال مقاله های خود نمایید.


011-33244996

021-42693432

021-42693432

1thenaui@gmail.com

enaui.ir

نشانی تلگرام پشتیبانی 24 ساعته

seminar17@

مرکز همایش های بین المللی کوشا گستر